ביטוח בית משותף לעומת ביטוח דירה

קניתם דירה חדשה? זה הזמן לביטוח דירה.

נכנסתם לבית משותף? זה הזמן לביטוח מבנה.

 

רגע. זה קצת מבלבל...

כיצד תדעו האם כדאי לרכוש ביטוח דירה בלבד, או לעשות ביטוח משותף גם כן? מתי מספיק רק אחד מהביטוחים, ומתי הכיסוי של פוליסה מסוימת לא יענה על כל בעיה שתצוץ? כאן חשוב לבדוק היטב את המושגים כולם, ולהבין לעומק במה מדובר, מנקודת מבטו של אדם מקצועי. מומחי הביטוח של Wobi יסייעו לכם להבין 'מי נגד מי'.

 

מכירים את ההבדלים בפוליסות? בחרו את סוג הביטוח והתחילו להשוות:

ביטוח דירה

ביטוח דירה וביטוח בית משותף: לכאורה מדובר באותו סיפור

במבט ראשון, לעין בלתי מקצועית או בלתי מנוסה, שני הביטוחים ייראו זהים למדי. לא מדובר כאן בעניין שקשור להבנה או לאינטליגנציה: אם אינכם מחזיקים בניסיון או בידע מספיק בתחום הביטוח, תתקשו מאוד לראות את ההבדל בין השניים. וזו, כמובן, הבעיה שמכשילה לקוחות רבים.

 

ננסה להסביר זאת בקצרה, ולאחר מכן לצלול עמוק פנימה. ביטוח דירה הוא ביטוח אשר מכסה את המבנה כולו, וכן את המבנים והתשתיות הקשורות אליו - מחסן, שביל גישה, פרגולה ועוד. במקרה שהביטוח כולל גם את התכולה, הוא למעשה יכסה את כל מה שנמצא בדירה וסביבה. ביטוח בית משותף מכסה, למעשה, גם את הדירה כולה (כמו ביטוח דירה) וגם את השטחים הציבוריים, המשותפים לכל הדיירים. אלא מה? הביטוח הוא ביטוח יחסי, כלומר - מכסה רק את חלקו של הדייר המבוטח ברכוש המשותף, ביחס לדיירים האחרים.

 

ההבדל הקטן הזה, הוא שמשנה הכל מבחינת התפיסה. חשוב שתבינו: אדם שמבטיח את דירתו - ובמיוחד כשמדובר בדירה פרטית ולא בבניין - עומד ברשות עצמו בכל עניין הקשור לביטוח ולפיצויים. בכל תביעה הוא יתנהל מול החברה המבטחת ובזה ייסגר העניין כולו. הבעיה היא, שאם עשה ביטוח כזה כשהוא גר בבית משותף, הוא לא יקבל פיצוי על נזק שנגרם לתשתית בה הוא משתמש (לדוגמא, גרם המדרגות), לא יקבל פיצוי במקרה של נזק לבניין עקב אסון טבע, ויהיה חשוף לתביעות במקרה של נזק לעובר אורח מגורם הקשור לבניין עצמו (גדר חלודה, מרצפת רופפת ועוד).

 

אם כך, בוודאי תגידו - ביטוח בית משותף הוא הבחירה הנכונה. הרי הוא מכסה את הדירה של המבוטח בהיקף מתאים (ובהתאם לדרישתו) ומעניק מענה גם במקרים של נזק לבניין, לדוגמא. אבל גם כאן מתעוררות בעיות, ואלו המרכזיות שבהן:

 

  • אם רק כמה דיירים ביטחו עצמם בביטוח בית משותף, לא יהיה כיסוי מלא לנזק שייגרם לבניין, משום שהכיסוי שהם יקבלו הוא יחסי בלבד. כך, תיקון הנזק יארך זמן רב יותר או פשוט לא יתבצע.
  • אם ביטוח הדירות נעשה אצל גורמים שונים, עשויים לעבור חודשים (ואולי אף שנים) עד לתיקון נזקים משותפים, ובמילים אחרות: עד להשלמת התביעות כולן.
  • במקרים של נזקי טבע, ההשתתפות העצמית שתחול על כל דייר תהיה עצומה - גדולה פי כמה מההשתתפות העצמית במסגרת ביטוח דירה רגיל.

 

חשוב לזכור עניין נוסף: לא פעם ועד הבית מחליט - לעיתים על דעת עצמו או מבלי שהדיירים מבינים במה מדובר - לרכוש ביטוח מבנה בשם הדיירים כולם, כנציגם הרשמי. הבעיה העיקרית נוצרת כאשר אחד הדיירים רכש, במקביל או קודם לכן, ביטוח דירה רגיל. במקרה כזה, אם נגרם נזק לתכולה ולמבנה, יצטרך המבוטח לשלם פעמיים במסגרת סעיף ההשתתפות העצמית - פעם אחת עבור כל ביטוח.

 

אז מה עושים?

הפתרון פשוט יחסית, והוא נחלק לשניים: ראשית, עליכם לוודא מראש - בייחוד כאשר מדובר בבית משותף חדש - שטרם הוזמן ביטוח מבנה בשמכם. אם כבר נעשה כך, עליכם לחכות עד לסיומו ובסמוך לתאריך התפוגה, לנסח ביטוח חדש.

 

כאן, ישנן שתי אופציות עיקריות, שהן הטובות ביותר ככל הנראה:

 

  1. רכישת ביטוח מבנה בו ההשתתפות העצמית תהיה פרטנית, לכל דייר בפני עצמו.
  2. רכישת ביטוח תכולה ומבנה אצל אותה חברה, מה שימנע את 'סכנת' הכפילויות.

 

כך או כך, יש לזכור כי ביטוח מבנה לא יהיה אפקטיבי אם רק חלק מהדיירים ירכשו אותו. כדי לוודא שהכיסוי יעיל באמת, עליכם לדאוג לכך שלפחות שני שלישים מהדיירים רכשו ביטוח כזה במקביל אליכם.

 

עכשיו, לאחר שהבנתם יותר על שני סוגי הביטוחים,

הגיע הזמן להשוות מחירים ולבדוק איזו חברה מציעה את הפוליסה המשתלמת ביותר.

איך תעשו את זה?

כנסו למנוע החיפוש של Wobi וגלו עד כמה זה פשוט.



הדפסה