ביטוח דירה - כיסוי מפני נזקי מים

כשאנחנו רוכשים בית, אנחנו מנסים שלא לחשוב על כל אותם תרחישים שליליים. אלא שהמציאות עלולה בהחלט לטפוח על פנינו: חשבו, למשל, על מקרה שבו הבית מוצף, כשהסיבה לכך היא צינור שהתפוצץ. כיסוי למצב זה, חלק ממסגרת הכיסויים של ביטוח דירה, מקבל חשיבות מכרעת לעיתים. הנה כל מה שצריך לדעת עליו, ועל הביטוח ככלל.


קווים לדמותו של ביטוח דירה

שדה המשחק אליו אנחנו נכנסים, אם כן, הוא זה של ביטוח דירה. מהבחינה הזו, ניתן להבחין בשני רכיבים עיקריים שהוא כולל. הראשון, ביטוח תכולה, מתייחס לחלקיו הקבועים של נכס המגורים: בין אם חלונות, קירות, תקרות, דלתות, מחסנים, צנרת או כל דבר אחר. נזקים אשר יגרמו לפגיעה ניכרת בהם יכוסו במסגרת הביטוח.

הרכיב השני הוא ביטוח תכולה, והוא כבר מתייחס לכל אותם פריטים שמרכיבים את הבית: החל ממוצרי חשמל, דרך רהיטים ועד לחפצי ערך ופריטי אספנות. כאן רשימת הנזקים שונה (היא כוללת, למשל, גניבה), ויש לבחון היטב את הפריטים המכוסים במסגרת הפוליסה.

ביטוח דירה נזקי מים

כך נזקי המים נכנסים לתמונה

מתוך הרשום מעלה ניתן להסיק כי הצפת הבית עקב צינור שהתפוצץ עלולה להביא למימוש שני רכיבי הפוליסה. מצד אחד, המים עלולים להרוס כל חלקה טובה בקירות או בתקרת הבית, מה שמצריך הוצאות כספיות עצומות על החזרתו למוטב. מצד שני, השיטפון עלול לגרום גם לפגיעה מהותית, אם לא הרס מוחלט, של רהיטים, מוצרי חשמל וכן הלאה.

קבלת הפיצויים מוגדרת על פי הערכת הנזק שנעשית על ידי שמאי מומחה מטעמה של חברת הביטוח, וכן על פי שווים הכולל. ברוב המקרים, לגבי כל פריט ישנה מדיניות שונה, המפורטת בוודאי בהסכם הביטוח. כמעט תמיד, הפיצוי שניתן יאפשר לכסות את מרבית הנזק, ובכך להתקרב במהרה לעבר שיקומו של הבית.


חשיבותם של השירותים הנלווים

הסיוע של חברת ביטוח דירה בעת שיטפון בבית עשוי בהחלט לכלול היבטים שאינם בהכרח כספיים. הכוונה שלנו היא לעזרה של חברת הביטוח בהשבת הבית לקדמותו, בין השאר באמצעות תיאום בין כל אותם בעלי מקצוע רלוונטיים לבין המבוטח: קבלני שיפוצים, אינסטלטורים וכן הלאה. לא מן הנמנע כי אלה יציעו גם תעריפים מוזלים עבור שירותים שונים, שאינם נכללים בהסכם הפוליסה עם חברת הביטוח.

סיוע זה הופך לחיוני במצבים רבים. אחרי נזק מהותי לדירה, כפי שמאפיינים השטפונות למיניהם, עוברת בהכרח תקופה שאינה פשוטה על כל בני הבית. כניסתה של חברת הביטוח לתמונה יכולה קצת להוריד מהנטל אותו נושאים בעלי הבית, וכן לקצר מאד תהליכים בהתגברות על הנזקים. מוזמנים לבדוק ברשימת


הרחבות אפשריות של הביטוח

ביטוח דירה, כמו כל סוג של ביטוח למעשה, ניתן להרחבה. יש לכך מספר היבטים. הראשון הוא, כמובן, הפריטים שנכללים במסגרת הכיסוי. אדם יכול לפנות לחברת הביטוח שלו בבקשה לכסות גם את הכסף המזומן שלו, למשל, או לחילופין ציוד צילום מתקדם. באם האחרונה תסכים לכך, הרי שצפוי ייקור מה של מחיר הפוליסה.

את הביטוח ניתן להרחיב כך שיכלול בתוכו גם נזקים הנגרמים לצד ג' – במקרה זה עקב אותו צינור ידוע לשמצה. במצב רגיל, כאשר השיטפון חודר לביתו של השכן, עשוי האחרון בהחלט לתבוע פיצויים על הנזקים שבוודאי נגרמו לביתו. הרחבת הביטוח כך שיכלול התייחסות לצד ג' מכניסה את חברת הביטוח לתמונה (רשימת חברות ביטוח בישראל), כך שהיא זו שתעניק לו את הפיצויים הללו.

בכל אחד מהמקרים, מומלץ לברר מראש את כל הפרטים שכולל בתוכו ביטוח דירה. היות וישנה מדיניות שונה של כל חברת ביטוח ביחס אליו, רצוי מאד לבצע גם השוואת מחירים מקיפה. וכמובן, לנקוט במשנה זהירות תמיד: העובדה כי כיסוי מסוים יינתן עבור נזק, אינה מבטלת את הצורך בשמירה על תחזוקה נאותה של הדירה.


מאמרים נוספים בנושא ביטוח דירההדפסה