כיסוי המשך אשפוז בארץ

טסת לחו''ל, והכול התנהל כשורה. עד לרגע שבו זה קרה: הבריאות שלך נפגעה, דבר שהביא לאשפוזך המיידי במדינה הזרה. עם הזמן, הוחלט להמשיך את הטיפול בארץ. במידה ודאגת לרכוש ביטוח נסיעות לחו''ל, ייתכן מאד כי הכיסוי הכספי של המשך האשפוז ייפול על חברת הביטוח. האם זה כדאי?

 

מהות סעיף המשך האשפוז

ברמה הכללית, סעיף המשך האשפוז בארץ מתייחס לאותם מקרים בהם נקלע הנוסע לבעיה רפואית כלשהי בחו''ל, בין אם עקב מצב בריאותי קודם, תאונה או כל דבר אחר. לא פעם, מוחלט להעבירו להמשך הטיפול בארץ, דבר אשר כלול בהוצאות כספיות שאינן מבוטלות כלל.

כיסוי המשך אשפוזו של הנוסע בארץ, הניתן כהרחבה אפשרית של פוליסות ביטוח נסיעות לחו''ל, מטיל את התשלומים האלה על חברת הביטוח. בדרך כלל, הכיסוי יהיה עבור ההטסה עצמה, וכן על הטיפולים הרפואיים. ואם ההיבט הראשון ברור כמעט תמיד, על השני ראוי להרחיב את הדיבור.

 

מרכיבי סעיף המשך האשפוז של פוליסות ביטוח נסיעות לחו''ל

בארץ, שירותים רפואיים ניתנים במסגרת סל הבריאות, אשר מעניק לכלל אזרחי המדינה שורה רחבה של תרופות וטיפולים. על פי המחלות וגורמי הסיכון שנכללים בסל זה מדי שנה, יכולים חולים רבים לקבל את הטיפולים בחינם, או לכל הפחות בתשלום השתתפות עצמית סמלי. לכן, עבור מצבים אלה כיסוי המשך האשפוז בארץ, במסגרת ביטוח נסיעות, לא יסייע רבות.

ההיבט השני, אשר נכלל בדרך כלל תחת סעיף כיסוי המשך האשפוז בארץ, כולל את ההטסה הרפואית. החשיבות שלו, בין השאר, היא כספית: אחרי הכול, הטסה שכזו עולה מאות דולרים. אבל, חשובה לא פחות גם המיידיות של ההטסה הניתנת בדרך זו, אשר בכוחה להציל חיים.

 

היבטים כספיים של המשך האשפוז

בדרך כלל, הפיצוי שיינתן במסגרת הסעיף האמור יגיע עד לסכומים נכבדים של כמה מאות אלפי דולרים. כמובן שגובהו משתנה בין חברות הביטוח השונות, ועל פי המאפיינים הייחודיים של כל סוג פוליסה: ברור שפוליסת ביטוח תרמילאים תכלול היבטים שונים לחלוטין מאשר ביטוח חופשה רגיל, למשל. הסכנות שונות, והסבירות להפעלת הפוליסה משתנה גם כן.

עם זאת, חשוב להדגיש כי ניתן להרחיב כמעט כל פוליסת ביטוח נסיעות לח''ל כך שתכלול גם כיסוי של המשך אשפוזו של הנוסע בארץ. המחיר משתנה בין החברות השונות, ונע לרוב סביב עלות של כ-15 דולרים ליום. כמובן שרצוי לבחור בהרחבה זו בעיקר בנסיעות ארוכות, ועל אחת כמה וכמה שמצבו הרפואי של הנוסע אינו מושלם, בלשון המעטה.

 

בסופו של דבר, ההחלטה היא של חברת הביטוח

יש לציין כי במרבית פוליסות ביטוח הנסיעות הכוללות את סעיף המשך האשפוז, חברת הביטוח היא שרשאית להחליט באילו מקרים יש להטיס את הנוסע ארצה, ובאילו לא. גם אם ברור כי השיקול הבריאותי הוא שצריך לעמוד בראש המעיינים, לא תמיד זה קורה: ידועים מקרים בהם לא התבצעה הטסה ארצה להמשך הטיפול משיקולים כספיים, דבר שהנוסע סבל ממנו רבות.

מעבר לכך, רשאיות חברות הביטוח השונות לקבוע מהם המצבים אשר אשפוז בגינם יאפשר את ההטסה לישראל. בעוד אחדות מתייחסות אך ורק לתאונות דרכים, אחרות יאפשרו את המשך האשפוז בישראל דווקא עבור סיבוכים של מצב בריאותי נתון. סעיפים אלה מפורטים בכל הסכם פוליסה, ויש להבין אותם לעומק.

מומלץ מאד לבחון את אפשרויות ההרחבה של פוליסות ביטוח נסיעות לחו''ל בכל אחת מהחברות הפועלות בתחום. סכום הכיסוי, המקרים בהם הוא יינתן ואופן קבלת הכספים משתנים בכל אחד מהמקרים. השוואת מחירים, ומתן דגש על כל הסוגיות האלה, יכולים לסייע רבות.

 

לחצו כאן להשוואת מחירי ביטוח נסיעות לחו"ל

 

מאמרים נוספים בנושא ביטוח נסיעות לחו"להדפסה