משכנתא הפוכה - מהי והאם היא כדאית מבחינה כלכלית

את המשכנתא הקלאסית והרגילה, אותה הלוואה גדולה לשם רכישת נכס אנחנו מכירים טוב מאוד. אנו מתעניינים בנכס כלשהו, רוצים לרכוש אותו ופונים אל הבנק או חברת ביטוח בכדי לממן את רכישת הנכס ובהחזר של תשלומים. אבל ישנה גם משכנתא הפוכה שיכולה להיות רלוונטית וכדאית מאוד לאנשים מסוימים, לכן כדאי להכיר אותה.

 

הבית שלך שווה כסף. הרבה כסף

משכנתא הפוכה פועלת בדיוק כמו שהשם שלה מרמז. במקום שאתם תיקחו כסף מן הבנק בכדי לשלם על נכס שאין ברשותכם את הכסף בשבילו, הפעם הבנק הוא זה שישלם לכם סכומים גדולים של כסף בכל חודש תמורת רכישתו, מן הלוואה הפוכה.

ובכן, מה כל כך חדש ומיוחד בזה, כאשר אנחנו יכולים למכור את הבית שלנו למי שרק נרצה ונקבל עליו את אותו הסכום ואולי אפילו יותר? המיוחד פה, הוא שהבנק נותן לכם את האפשרות להישאר בבית ולא לעזוב אותו עד לרגע שתרצו. בנוסף, הוא ישלם לכם בכל חודש סכום כספי שיאפשר לכם לחיות עם הכנסה קבועה ונוחה מאוד.

 

למי זה רלוונטי

כמו שכבר ניחשתם, הרעיון של משכנתא הפוכה בהחלט לא מתאים לכל אחד, והוא רלוונטי בעיקר בגילאים מבוגרים יותר. קחו לדוגמא זוג מבוגר, שיצא לפנסיה וכעת הוא לא עובד יותר. הם שילמו למשך עשרות שנים על הבית שלהם, וכעת הם הבעלים החוקיים שלו וללא התחייבויות לאף בנק או חברה פרטית.

העניין הוא שכעת הם לא מקבלים מספיק כסף מביטוח לאומי והם רוצים להמשיך לחיות בכבוד בדיוק כמו שרצו ושאפו אליו בכל חייהם. אכן, הם יכולים למכור את הבית ולעבור לאחד קטן יותר, אבל הם אוהבים את הבית אותו הם קנו במו ידיהם, הם רוצים להישאר בו ועם זאת להכניס עוד כסף שיאפשר להם להזדקן בכבוד.

משכנתא הפוכה מאפשרת להם להישאר בביתם, באותה סביבת מגורים אותה הם כל כך אוהבים, היא מכניסה להם עוד כסף רב בנוסף לפנסיה ושאר החסכונות אם יש, והיא בעיקר דואגת שהמצב הכלכלי שלהם ישתנה ואף ישתפר, ביחד עם איכות חיים שתהיה אותו דבר.

 

כמה זה כדאי

בבואנו לבדוק כמה הרעיון של משכנתא הפוכה שווה לנו או לא, אנו יכולים לגשת אל מחשבון משכנתא ולבדוק האם הרעיון שווה כלכלית, אבל לא תמיד רק בזה מדובר. משכנתא מהסוג הזה מדברת על הכנסת סכומים נוספים אל תוך הכיס, אבל היא גם דואגת לשקט נפשי.

כמו שכבר ציינו קודם לכן, פעמים רבות יהיה מדובר באנשים מבוגרים שילדיהם כבר עזבו את הבית, ועכשיו הוא גם ככה גדולים מדי. לכן יותר כלכלי לגשת אל מתווך נדל"ן, למכור את הבית בסכום כל שהוא, ולמצוא בית קטן יותר שיאפשר להם לחיות בנוחות ואף עם רווח ממכירת הבית הגדול.

מצד שני, לא תמיד כל כך נוח למצוא מי ימכור את הבית ולא תמיד רוצים להתחיל להתעסק במשא ומתן כאשר כל מה שאתה מבקש הוא רק להזדקן בכבוד וברווחה. מעבר לזה, מכירת הבית ומעבר לבית אחר קטן יותר לא תמיד תהיה משתלמת.

 

ביטוח משכנתא

 
 
 
 

 

לעיתים הבית שבבעלות בני הזוג לא יהיה שווה כל כך הרבה כסף ולכן גם מכירתו ומציאת בית אחר לא תניב תשואה גדולה שתיתן מרחב כלכלי גדול. בנוסף, ייתכן שגם אם בני הזוג יחליפו בית וירוויחו מעט כסף, גם ייגמר ואז הבעיה תחזור על עצמה. לכן משכנתא הפוכה מבטיחה סכומים גדולים יותר של כסף, ועם זאת להישאר בתוך הבית אותו אנו אוהבים.

 

באתר Wobi ניתן לקבל הצעות מחיר לביטוח משכנתא ישירות מחברות הביטוח כאשר כל הפרמטרים הנדרשים לחישוב הפוליסה מוזנים ע"י הגולש באופן אנונימי. לקבלת הצעה לביטוח משכנתא ליחצו על הקישור.

 

מאמרים נוספים בנושא ביטוח משכנתאהדפסה