מתחילים עבודה חדשה? אלה הזכויות שלכם

שוק העבודה הפרטי בישראל מבוסס ברובו על חוזי עבודה אישיים, וההבדלים בשכר ובתנאי העבודה בין עובדים שונים יכולים להיות משמעותיים

ככל שהמקצוע שלכם מבוקש יותר והדרגה שלכם בכירה יותר, תוכלו לנהל משא ומתן קשוח יותר, כדי להשיג בסופו תנאים יותר טובים עבורכם. אבל גם אם אתם עובדים זוטרים בתחילת הדרך חשוב שתדעו שמעוגנות לכם בחוק זכויות בסיסיות להן המעסיק מחויב.

לדאוג לעתיד שלכם כבר מעכשיו

החיסכון הפנסיוני הוא אחת מזכויות העובדים החשובות ביותר, ויש לו השפעה עצומה על עתידכם הכלכלי. המעסיק שלכם חייב להפריש מדי חודש , אבל זו תהיה טעות להשאיר את הנושא בידיו ולא להיות מעורבים כלל בנושא. בשלב ראשון, מומלץ שאתם תבחרו את קופת הפנסיה שתציע את התנאים הטובים ביותר עבורכם.

תוכלו לעשות זאת בקלות בעזרת מערכת סטטוס פנסיוני באתר Wobi לאחר הרשמה קצרה, מערכת זו תציג לכם את כל החסכונות הפנסיוניים שלכם בצורה ברורה ופשוטה להבנה. בנוסף, המערכת תציג לכם את דמי הניהול שאתם משלמים בכל קופה ובמידה ותימצא קופה שמציע תנאים זהים לשלכם ובדמי ניהול מוזלים – תציג לכם המערכת הצעה זו.

בנוסף, כדאי וחשוב לנהל משא ומתן עם המעסיק על גובה ההפרשים לפנסיה. אולי לא תרגישו את ההבדל בנטו, אבל בטווח הארוך להפרשות המעסיק יש השפעה גדולה מאוד על גובה החיסכון שלכם.

העיקר הבריאות

ימי מחלה, בדומה לימי חופשה, החוק שומר על זכותכם לשכר גם כאשר אינכם עובדים בגלל מחלה.  על פי  חוק דמי מחלה, עובדים בישראל, שעבדו אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה, זכאים ליום וחצי דמי מחלה לכל חודש עבודה מלא, כלומר 18 ימי מחלה בשנה.

על פי החוק עבור יום המחלה הראשון לא מקבלים תשלום, אך הוא ינוכה ממכסת ימי המחלה. עבור היום השני והשלישי מקבלים 50% מהסכום אותו מקבלים עבור יום עבודה מלא והחל מהיום הרביעי מקבלים תשלום מלא עבור כל יום מחלה. בנוסף, אין אפשרות לצבור יותר מ-90 ימי מחלה, ובניגוד לימי חופשה, גם אי אפשר לפדות בכסף ימי מחלה שלא נוצלו, אלא אם כן נקבע אחרת בהסכם העבודה או בהסכם קיבוצי.

גם כאן תמיד יש מקום למשא ומתן מול הבוסים, אתם יכולים לדוגמה לדרוש יותר ימי מחלה או תשלום מלא החל מיום המחלה הראשון, אך בכל מקרה אסור למעסיק לקבוע פחות ימי מחלה או לשלם פחות מהקבוע בחוק.

מרוויחים פעמיים

שכירים אוהבים במיוחד את דמי ההבראה להם זכאים עובדים, שהשלימו שנת עבודה במקום העבודה. כיום גובה דמי ההבראה הוא 378 ₪ ליום במגזר הפרטי ו- 424 ₪ ליום במגזר הציבורי. סכום זה אותו מכפילים במספר ימי הזכאות. לדוגמה עובד המועסק במגזר הפרטי במשך שנה אחת זכאי ל-5 ימי הבראה (1,890 ₪), עובד המועסק במגזר הפרטי בין שנתיים לשלוש זכאי ל-6 ימי הבראה (2,268 ₪) וכך הלאה. בדומה לשאר הזכויות שהזכרנו, תשלום דמי הבראה הם חובה, ולא נתונים לשיקול דעתו של המעסיק.

כל הדרכים מובילות למשרד

האחרונים ברשימת זכויות העובדים שרלוונטיים לכל העובדים במשק הם החזרי הנסיעות. כאן מדובר בנושא קצת יותר מורכב עם תעריפים המשתנים בהתאם למגורי העובדים, המרחק ממקום העבודה ועוד, ובחלק מהמקרים ישתמש המעסיק בשירותי השכרת רכב לחברה כאמצעי שונה להחזרי הנסיעות, אך בכל מקרה מעסיק לא יכול לסרב לשלם באופן גורף את הוצאות הנסיעה של עובדיו.

המודעות לזכויות שלכם כעובדים יכולה להביא לכך שתוכלו למצות את כל הזכויות שלכם ואולי גם לקבל יותר מהמינימום. לכן, חשוב שגם אם נושא כמו פנסיה נראה לכם מסובך ומרתיע, אל תשאירו את האחריות הבלעדית בידיו של המעסיק שלכם כי בסופו של דבר מדובר בעתיד שלכם.

 

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור