מה כדאי לעשות לפני מבחן רישוי לרכב?- מעודכן ל-2022

חלפה שנה והנה הוא מגיע שוב: מבחן הרישוי לרכב שלכם, או בשמו העממי והמוכר יותר – טסט. מבחן רישוי נועד לוודא שהרכב תקין ומורשה לנסוע על כבישי ישראל. רישיון הרכב נכנס לתוקף רק לאחר תשלום אגרת הרישיון ומעבר של מבחן רישוי, אותו ניתן לבצע בכל אחד ממכוני הרישוי המורשים, על פי בחירתכם

חשוב לדעת – מידע כללי

 • רישיון הרכב החדש יישלח אליכם באמצעות הדואר כחודש לפני פקיעת תוקף הרישיון הנוכחי. על פי הנחיות משרד התחבורה, אם לא קיבלתם את הרישיון החדש עד שבועיים לפני פקיעת תוקף הרישיון הנוכחי, יש לפנות למוקד השירות של המשרד, או לסניף רשות הרישוי הסמוך למקום המגורים.
 • יש לשלם את אגרת הרישיון לפני ביצוע מבחן הרישוי. את מבחן הרישוי יש לבצע לפני פקיעת תוקף רישיון הרכב הנוכחי.
 • למבחן הרישוי יש להביא את טופס אגרת הרישוי (מוחתם בחותמת הבנק), תעודת זהות של בעל הרכב (או תעודת זהות ואישור ייפוי כוח במקרה שאדם אחר מבצע את תהליך הרישוי עבור הבעלים) ותעודת ביטוח חובה בתוקף.
 • על פי כללי משרד התחבורה, רכב פרטי חדש פטור ממבחן רישוי בתום השנה הראשונה לעלייתו לכביש – אך בעליו חייב בתשלום אגרה. הפטור ממבחן רישוי אינו כולל רכב חדש המשמש ללימודי נהיגה או רכב להשכרה.
 • בעלי רכב שגילו 15 שנים ויותר, נדרשים לבצע בדיקה מקדימה של מערכת הבלמים במוסך מורשה, ולהציג אישור על תקינותה במועד מבחן הרישוי. רכב מיושן (מעל 19 שנים) ורכב אספנות נדרשים למבחן רישוי פעמיים בשנה.
 • אם הרכב לא יעבור את מבחן הרישוי, הבוחן יצייד אתכם בטופס שבו יופיעו הליקויים שהתגלו במהלך הבדיקה. מבחן רישוי חוזר יתבצע רק לאחר שהליקויים יתוקנו. אם מדובר בכשל טכני באחת ממערכות הרכב, תידרשו בעת המבחן החוזר להציג אישור של מוסך מורשה המעיד על תיקון הליקויים.

בדיקות מקדימות עצמאיות

כאמור, מבחן הרישוי בודק את תקינותן של מערכות מרכזיות ברכב. לכן מומלץ לבצע בדיקה מקדימה של מערכות אלה, ולמנוע עוגמת נפש במהלך הטסט. מה כדאי לבדוק:

 • מצב הצמיגים – צמיג יבש, שחוק או סדוק לא רק יכשיל אתכם בטסט – הוא גם עלול להתפוצץ ומהווה סכנה ממשית. לא לשכוח: לוודא לחץ אוויר נכון בצמיגים.
 • מצב המגבים – יש לבדוק שלהבי הגומי אינם יבשים או סדוקים, להפעיל את המערכת ולוודא שהמגבים אכן מנקים כראוי את שמשות הרכב.
 • מערכת התאורה – על כל רכיבי המערכת לפעול כהלכה: האיתות, אורות בלימה, אורות מעבר, אורות דרך, אורות ערפל, אורות נסיעה לאחור (רוורס), וגם התאורה של לוחיות הרישוי. כמו כן יש לבדוק, הפעם בסיוע מוסך, שהפנסים הקדמיים מכוונים כהלכה (בדיקת כיוון אורות).
 • לוחיות הרישוי – לוחיות דהויות או בעלות מערכת תאורה פגומה, עלולות להוות סיבה לחותמת "נכשל" במבחן הרישוי.
 • אביזרים שונים – יש לוודא שברכב נמצאים גלגל רזרבי, מגבה (ג'ק), אפוד זוהר, משולש אזהרה ופח אשפה קטן (אשפתון).
 • זיהום אוויר – בדיקה שמכשילה כלי רכב רבים. אפשרות ראשונה: ביום הטסט יש לרכוש תכשיר ייעודי להפחתת זיהום האוויר, להוסיף אותו למיכל הדלק ולנסוע נסיעה רגילה במשך כמחצית השעה, כדי לאפשר לחומר לנקות את המערכת. אפשרות שנייה: לבדוק את רמת הפליטה של הרכב במוסך מקצועי.
 • בדיקה כללית – בסמוך למועד הטסט כדאי לנסוע נסיעה רגילה ברכב ולנסות לאתר רעשים חשודים, כמו למשל חריקות מהציריות או רעש חריג ממערכת הפליטה (אגזוז). עצה נוספת: להעמיד את הרכב למשך מספר שעות במקום חנייה, ואז לבדוק האם קיימים סימנים לנזילות (מים או שמנים למיניהם) על הכביש.

בדיקות מקדימות באמצעות מוסך

לצורך ביצוע בדיקות מקדימות של מערכות מורכבות יותר ברכב – כמו, למשל, מערכת ההגה, בלמים, מתלים ומערכת הפליטה – נדרש סיוע של מוסך. אם מדובר במוסך הקבוע שבו מטופל הרכב, על פי רוב לא ייגבה תשלום עבור הבדיקה, או שהתשלום יהיה סמלי.

 • כדאי לדעת: חלק מהמוסכים מספקים שירות של העברת טסט תמורת תשלום. במסגרת זו, תבוצע לרכב בדיקה מקדימה מקיפה, יתוקנו ליקויים שיתגלו, עובד של המוסך ייסע במקומכם למכון הבדיקה (לאחר שתספקו לו את המסמכים הדרושים, בתוספת ייפוי כוח) ויחזיר לכם את הרכב עם מדבקת הרישוי החדשה.

עצה טובה לפני הטסט

רכב נקי, חיצונית ופנימית, משאיר רושם של רכב מטופל – ומרשים את הבוחן. רכב מלוכלך עלול ליצור רושם של רכב מוזנח – ואז הבדיקה במהלך מבחן הרישוי עשויה להיות קפדנית עוד יותר מהרגיל.

ביטוח חובה ב-Wobi

מתכוננים למבחן הרישוי השנתי של הרכב? אל תשכחו: כדי לגשת לטסט עליכם להציג ביטוח חובה בתוקף – ואת ביטוח החובה המשתלם ביותר תוכלו לרכוש באמצעות אתר Wobi.

לא, אין צורך להתחיל לטלפן לחברות הביטוח ולהמתין להצעות מחיר של נציגי השירות: Wobi מספק לכם מידע אמין ומפורט ומערכת השוואת מחירים נוחה, מהירה ויעילה. כך ניתן להשוות מיד בין הפוליסות השונות, לקבל הצעת מחיר אטרקטיבית – ולבצע רכישה מקוונת ומאובטחת. בתוך מספר דקות, בלי לזוז מהבית, בלי להרים טלפון, יהיה לכם ביטוח חובה לרכב.

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור