נסיעה לעתיד

ענף הרכב עובר בשנים האחרונות אבולוציה טכנולגית מואצת. על השינויים שעומדים לשנות מהיסוד את החיים של כולנו על הכביש (ולא רק) , ממכוניות חשמליות, המשך במכוניות אוטונומיות ועד מכוניות עם יכולות ריחוף(!)

נכון לפברואר 2017, רובנו עדיין נוהגים במכוניות מונעות דיזל או בנזין. עם זאת, ענף הרכב עובר בתקופה זו שינויים דרמטיים, שרובם מתרחשים עדיין במעבדות המחקר והפיתוח, אך נראה שבקרוב מאוד הם עומדים לשנות את תעשיית הרכב לחלוטין.

אחד השינויים הגדולים בענף הרכב בשנים האחרונות, החל פחות או יותר בשנת 2014, עם עלייה דרמטית בביקושים למכוניות חשמליות. תזכורת: מכוניות חשמליות נועדו לצמצם את התלות בנפט ולהקטין את הזיהום הסביבתי.

חשוב לדעת: כלי רכב חשמליים היו קיימים כבר בתחילת המאה העשרים, אבל עד שנות ה-80 הטעינה בסוללות חשמליות לקחה זמן רב והייתה יקרה מאוד, ולכן השימוש בכלי רכב חשמליים היה שולי.

בסוף המאה ה-20 נרשמו מספר פריצות דרך בתחום הסוללות החשמליות: סוללות מבוססות ליתיום ופיתוחים בתחום הננו-טכנולוגיה קיצרו את זמן ההטענה ל-5-8 שעות בבית, או 10-15 דקות בתחנות טעינה ייעודיות מבוססות זרם חשמלי.

בעקבות שינויים אלו, ייצורם של כלי רכב המונעים בגז, חשמל או רכבים היברידיים עלה בשנת 2014 פי 10 ביחס לשנים 2010-2013, כשאחת ממובילות המהפכה הייתה חברת טסלה, שהציגה באוקטובר 2014 את הדגם המתקדם ביותר שלה – מכונית בעלת שני מנועים חשמליים.

ב-2015 המגמה המשיכה להתחזק: בנורבגיה , למשל, צריכת הרכבים החשמליים עמדה על כ-35 אחוז, וכיום יש תחזיות שמנבאות שב-2020 שליש מהרכבים בעולם יהיו חשמליים.

המהפכה החשמלית היא מהפכה חשובה, בעיקר מבחינה אקולוגית, אבל מי שעשויות לשנות את ענף הרכב מהיסוד בשנים הקרובות, הן המכוניות האוטונומיות, המנווטות בעצמן ללא התערבות של נהג אנושי וללא תכנון או שינוי מיוחד בכביש ובסביבתו.

אם עד לפני מספר שנים, המחשבה על כך שנוכל לנסוע ברכב בזמן שאנחנו קוראים עיתון או ישנים נראתה כמו מדע בדיוני, נראה שהתרחיש הזה עשוי להפוך בקרוב למציאות.

ברכב אוטונומי טיפוסי, ניתן למצוא היום מצלמות, שמספקות תמונה פנורמית של 360 מעלות, סורקי לייזר משלימים שמכסים את כל הכיוונים, רדארים  לטווח קרוב לזיהוי הולכי רגל ורדארים לטווח רחוק (מלפנים ומאחור) לזיהוי מכוניות שמגיעות במהירות.

התמונה שמתקבלת מכל האמצעים הללו מקבלת עיבוד ממוחשב, והיא למעשה מה ש'רואה' הרכב בזמן הנהיגה, ומקבל את החלטותיו בהתאם.

ומה קורה, למשל, אם רכב נכנס לאזור ללא קליטת אינטרנט? ובכן, יש מכוניות אוטונומיות היום שיודעות להציע פתרון גם לתרחיש כזה. זה קורה באמצעות ניווט המבוסס על חוכמת המונים, שמכיל את מגוון הניווטים שביצעו נהגים במקום מסוים בעבר, כולל מעבר מסלולים, פניות, מהירויות וכיו"ב. ניווט זה אינו תלוי אינטרנט, ומאפשר להמשיך ולנווט גם באזורים חסרי קליטה.

ככה זה נראה מבפנים. נסיעה במכונית טסלה (מקור: YouTube)

ומה לגבי בטיחות? ובכן, האתגר הגדול ביותר היום של המכונית האוטונומית, הוא שמירה על בטיחות הנוסעים. יש הטוענים שבסיומו של תהליך, המכונית האוטונומית תהיה בטוחה יותר ממכונית הנהוגה על ידי נהג אנושי, אולם קשה לקבוע כמה זמן ייקח להוכיח שהמכוניות אוטונמיות הן אכן בטיחותיות, והאם זה אכן יקרה בוודאות.

נושא בטיחותי נוסף מגיע מעולמות הסייבר – קיים חשש שהאקרים יוכלו לפרוץ למכוניות אלו ולשלוט בהן מרחוק.

היום יש כבר מספר מכוניות אוטונומיות שפועלות באופן נסיוני בערים שונות, אבל נדרשת עדיין עבודה כדי להוכיח שהן פועלות כראוי מבחינה בטיחותית.

אגב, המכוניות האוטונומיות עשויות לשנות גם את מודל הבעלות על רכבים פרטיים. יתכן שבאזורים עירוניים צפופים, אנשים רבים יוותרו על אחזקת רכב פרטי, ופשוט יזמינו מכוניות אוטונומיות באמצעות שירותי שיתוף נסיעות.

רבים טוענים שמהפכת הרכבים האוטונומיים קרובה מתמיד למימוש ולא מדובר כבר בשאלה של "האם" אלא בשאלה של "מתי".

פיתוח נוסף, שעשוי לשנות את עולמנו בשנים הקרובות, הן מכוניות עם יכולות ריחוף. נכון, לא מדובר עדיין במכוניות מעופפות כמו בסרט "בחזרה לעתיד", אבל מספר חברות ברחבי העולם שוקדות היום על פיתוח מכוניות מרחפות. מדובר, אם תרצו, במכוניות שייצרו מעין הכלאה בין מכונית ומטוס, כשהעלות לצרכן הפרטי מוערכת במאות אלפי דולרים לכל דגם (לפחות בשלב ראשון). מכוניות אלו יצריכו  מהרוכשים מסלולי המראה ונחיתה.

חשוב להבין, שהרכבים המרחפים צריכים לעבור מבחנים רבים כדי להוכיח שהם מתאימים לנהיגה וכשירים לטיסה. בינתיים, אנחנו צריכים להמתין בסבלנות ולדמיין איך אנחנו ממריאים במכונית-מטוס הפרטית שלנו ומדלגים בקלילות על הפקקים באילון…

בין אם מדובר במכוניות חשמליות, מכונית אוטונומיות או מכונית עם יכולות טיסה, נראה שתוך מספר שנים, עולם הרכב עומד לשנות את פניו. עכשיו רק נותר לחכות ולראות האם אלו אכן שנותיה האחרונות של המכונית כפי שהכרנו מאז ימיו של הנרי פורד, או שמא היא כאן כדי להישאר.

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור