שמאות נזקי רכב לאחר תאונה

תאונת דרכים אינה דבר פשוט להתמודדות אף פעם. גם כאשר אין פגיעה גופנית לכל אחד מנוסעי הרכב, הרי שנזק פיזי לרכב הוא כמעט מובן מאליו. מה שנוגע יותר לענייננו הוא הערכת הנזק לרכב, כמו שם קביעת שוויו ה"מעודכן". וכאן בדיוק נכנסים לתמונה שמאי הרכב למיניהם, שמשפיעים במידה רבה על הפיצויים הניתנים במסגרת ביטוח רכב

השחקן המרכזי: שמאי הרכב

כפי שציינו, הרי שבכל מקרה בו נדרש להעריך את גובה הנזק לרכב מסוים לאחר תאונת דרכים, הגורם המקצועי שיסייע לנו הוא שמאי הרכב. תפקידו של זה, בהקשר שלנו, הוא להעריך את שווי הרכב לפני ואחרי התאונה, ובכך למעשה להגדיר את גובה הנזק הנגרם לו, עלות חלקי החילוף וכן הלאה. הוא יעניק חוות דעת אובייקטיבית על אלה, דבר מהותי ביותר ביחס לסוגיית הביטוח.

באילו ביטוחים מדובר?

מטבע הדברים, כאשר אנחנו מדברים על פגיעות ברכב, ברור כי ביטוח מקיף הוא שמהווה השחקן המרכזי, ואליו נעשית מרבית ההתייחסות. בהתאם לסעיפי הפוליסה השונים, ובכפוף לתשלום של דמי ההשתתפות העצמית, חברת הביטוח היא שתקבע בדיוק את גובה הפיצויים- וזאת בהתבסס על הנזק שהעריך אותו גורם מקצועי.

מצב אחר בו נכנס השמאי לתמונה הוא זה הנוגע לפוליסות ביטוח צד ג'. במצב כזה, הרי שהוא יבחן בדיוק את הנזק הנגרם לכלי הרכב האחר, וכן ינסה לתרום מניסיונו על מנת להבין בדיוק  את נסיבות התאונה. גם בכוחן של קביעות אלה, כמובן, להשפיע רבות על הפיצוי שיינתן במסגרת הביטוח. פוליסות ביטוח חובה, כמובן, נוגעות לנזקים גופניים הנגרמים לנהג עצמו, ולכן רלוונטיות פחות, בהקשר שלנוו.

פרטי, או מטעם החברה?

חשוב להזכיר כי עבור המבוטח עומדות מספר אפשרויות בקביעת השמאי שיעריך את הנזק בפועל. האפשרות הראשונה הוא לבחור שמאי מטעמה של חברת הביטוח. כיום, חברות ביטוח בישראל עובדות מול רשימה ארוכה של שמאים, אשר בודקים את הנזק בשמן. היות וכיום חברות הביטוח פועלות להן בסטנדרטים גבוהים במיוחד, אין לרוב ביסוס לחשד כי הצעת השמאי תלך "לטובת" חברת הביטוח.

המבוטח יכול גם להציע שמאי רכב פרטי, אשר יבצע את בדיקות הנזק. בסוף הדרך, יעביר הוא דו"ח מקיף לחברת הביטוח. כאן יש לציין כי המבוטח עצמו הוא שבוחר את הגורם ומשלם לו עבור ההעסקה, אם כי ברוב המקרים חברת הביטוח תעניק למבוטח החזרים עבור בדיקה זו.

ואגב, אפשר לבחור גם להיעזר בחוות הדעת של יותר משמאי אחר. במקרים מסוג זה, עשויים להתגלות פערים מסוימים בין הערכות הנזק, גם אם אלה לרוב אינם משמעותיים יתר על המידה. במצב זה, הרי שיש לבחון בדיוק את מקור ההבדלים האלה, ולשנות את ההחלטות בנוגע לפוליסה על פיהם.

הכול מתחיל בפוליסה

יחד עם כל הנאמר מעלה, הרי שישנם לא מעט משתנים מתערבים אשר עלולים להשפיע על כספי הפיצויים, ולא בהכרח נוגעים להערכת השמאי בלבד. את נסיבות התאונה הזכרנו כבר: יש "להצליב" אותם אל מול הכתוב בפוליסה. כך, בדרך כלל נהיגה בשכרות תמנע קבלת פיצויים עבור הנזק לרכב, אפילו אם ברור כי ניתן להעריך אותו בעשרות אלפי שקלים.

בכל אופן, מומלץ מאד לעיין ברשימת השמאים, הן מטעם חברות ביטוח רכב והן באופן פרטי, עוד טרם התאונה. רצוי לבדוק את הניסיון של כל אחד מהם, ההכשרה המקצועית וכן הלאה, כאשר גם המלצות של מכרים מהווים כלי לגיטימי בהחלט בדרך לבחירה. היות ושמאים נדרשים בתוקף תפקידם לאובייקטיביות, הרי שלא אמורים להימצא הבדלים מהותיים ביחס לקביעות אלה.

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור