מה עושים עם הפנסיה כשמתפטרים/מפוטרים ב-2022

עצם האפשרות למשוך את כספי הפיצויים מהווה עבור כל אדם שנפלט ממקום עבודתו מעין נקודה של אור. עם זאת, חשוב להבין כי משיכת כספי הפיצויים עלולה לגרום לפגיעה ברמת החיים שאחרי הפרישה לגמלאות וזאת כיוון שהיא מקצצת את החיסכון הפנסיוני בחדות. במילים אחרות ניתן לכתוב שלפני שממהרים למשוך את כספי הפיצויים, מומלץ לעצור לרגע ולהשקיע כמה דקות במחשבה על העתיד

האופן שבו משיכת כספי הפיצויים משפיעה על החיסכון הפנסיוני אינו ברור לקהל הרחב וייתכן מאוד שידע מוקדם בנוגע להשפעה של משיכת הכספים על הפנסיה של העובד השכיר, יגרום לשינוי הבחירה שלו. לפיכך במאמר שלפניכם בחרנו לענות על מספר שאלות חשובות שיש לענות עליהן בנושא זה.

באיזה שלב ניתן למשוך את כספי הפיצויים לאחר הפיטורין?

במקרה של פיטורין, יש להגיש למס הכנסה טופס 161 א' סמוך לעזיבת מקום העבודה או מיד עם העזיבה. לפי החוק, המעסיק חייב תוך שלושים יום מניתוק היחסים עם העובד לשלם את הפיצויים אך בפועל ייתכן כי התקופה תימשך בין שישים לתשעים ימים על רקע הבירוקרטיה הסבוכה.

כיצד מחושבים כספי הפיצויים?

באופן עקרוני כספי הפיצויים מחושבים באופן הבא: משכורת בודדת (לפי תלוש המשכורת האחרון) כפול מספר שנות העבודה (במקום ממנו פוטר העובד). לפי חוק פיצויי פיטורין, לאחר הפיטורין המעסיק חייב לשלם לעובד שפיטר או להעביר לידיו את הזכויות על מרכיב הפיצויים בחשבון שבו באופן שוטף נצברו הפיצויים. כמו כן אם נוצר הפרש בין גובה הסכום שהוא צריך לשלם לעובד לבין הסכום שנצבר בחשבון הפיצויים, יהיה עליו להשלים את ההפרש מכיסו.

עם זאת, בפועל הדברים לא תמיד כל כך פשוטים וזאת כיוון שאם העובד חתם על סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין, המעסיק לא יהיה חייב מבחינה חוקית להשלים את ההפרשים בין גובה הסכום שהוא צריך לשלם לעובד לבין הסכום שנצבר בחשבון הפיצויים (אם אכן קיים הפרש).

כך לדוגמה אם מדובר בעובד שפוטר לאחר עשר שנות עבודה ומשכורתו האחרונה הייתה בגובה 10000 ₪, הרי שעליו לקבל מאה אלף ₪, אך אם אותו עובד השתכר במהלך חמש השנים הראשונות 7000 ₪ בלבד, הרי שבחשבון הפיצויים שלו הצטבר סכום נמוך יותר. בסכום זה הוא ייאלץ להסתפק אם הוא חתום על סעיף 14 (בנוסף להפסד או לרווח שהכסף רשם לאורך תקופת ההפרשה, בניכוי דמי הניהול כמובן).

היתרונות והחסרונות של סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין

היתרון של סעיף 14 בא לידי ביטוי בכך שהוא מגדיר מראש שבין אם העובד יפוטר ובין אם העובד יתפטר, עדיין יהיה זכאי לקבל את כספי הפיצויים. החיסרון של הסעיף בא לידי ביטוי בכך שהוא מסיר מהמעביד את האחריות להשלים מכיסו את ההפרש בין הסכום שנצבר לבין הסכום אותו הוא היה מחויב לשלם לולא היה העובד חתום על הסעיף (השכר האחרון כפול מספר שנות ההעסקה).

כיצד משיכה של כספי פיצויים תשפיע בסופו של דבר על הפנסיה?

באופן פשטני וכללי ניתן לכתוב כי המרכיב של הפיצויים עשוי להגיע לשלושים עד חמישים אחוז סך הכול מכלל החיסכון הפנסיוני. לפיכך ניתן לראות כי משיכה של כספי הפיצויים על רקע עזיבה של מקום עבודה, תוביל להקטנת התשלום החודשי לאחר הפרישה בשיעור זה, כלומר בשליש עד חצי מסכום הקצבה הצפויה.

האם ניתן למשוך רק חלק מסוים מכספי הפיצויים?

לא זו בלבד שניתן להחליט איזה סכום מעוניין העובד למשוך מכספי הפיצויים, אלא שאם התקבלה ההחלטה למשוך רק חלק מסוים מהסכום הפטור ממס, הרי שהסכום שיישאר בחשבון הפיצויים, יהיה נזיל ופטור ממס ללא מגבלת זמן, גם למשיכה עתידית.

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור