סוגי פנסיה בישראל

באופן כללי הפנסיה היא גמלה המשולמת בצורת אנונה (תשלומים המועברים באופן קבוע אחת לזמן מוגדר) לאדם שפרש לגמלאות (או לשאריו אם הלך לעולמו). מטרת העל של הפנסיה היא לדאוג לכך שאדם שעבד כל חייו, יקבל הכנסה חודשית שוטפת וישמור על רמת חיים דומה לזו שהורגל אליה בשנות עבודתו, גם כאשר הוא אינו עובד עקב הגעה לגיל הפרישה. במדינת ישראל החל משנת 2008 נכנס לתוקפו צו הרחבה לפיו הוחלה פנסיית חובה על כל העובדים השכירים והמעסיקים במשק, כך ששכירים חייבים לחסוך לפנסיה

במאמר שלפניכם נפרט אודות שלושת הסוגים העיקריים של החיסכון הפנסיוני הנהוגים בישראל, כמו גם במדינות רבות אחרות בכל רחבי העולם המערבי: פנסיית זקנה, פנסיית נכות ופנסיית שאירים.

פנסיית זקנה

פנסיית זקנה היא פנסיה המשולמת לאלו הזכאים לקבל אותה החל מהרגע שבו הגיעו לגיל מסוים ולמשך שארית ימי חייהם. ברוב המוחלט של המקרים, הגיל שבו זכאי החוסך לפנסיה, מוגדר כגיל הפרישה. נכון לכתיבת שורות אלה (2015) גיל הפרישה של גברים בישראל הוא 67 ואילו גיל הפרישה של נשים הוא 62. גיל הפרישה לנשים צפוי לעלות באופן הדרגתי עד שיעמוד בשנים הקרובות על 64.

יש לציין כי באופן עקרוני בחלק ניכר ממקומות העבודה ניתן להאריך את משך ההעסקה, אך לא מעבר לגיל 67 שכן זהו גיל פרישת חובה הן עבור גברים והן עבור נשים. בהקשר זה יש לציין כי גיל פרישה הוא גם הגיל שמזכה את העובד בזכויות הניתנות לפי החוק לאזרחים וותיקים וכן הגיל שבו ניתן לקבל קצבת זקנה מטעם המוסד לביטוח לאומי.

בתכניות פנסיה מסוימות (ממשלתיות, ציבוריות ופרטיות), ניתן במקרים מסוימים להגדיר גיל פרישה שונה מגיל הפרישה המקובל או גיל פרישה מיוחד לעוסקים במקצועות מסוימים. כך לדוגמה גיל הפרישה של שופטים בארץ הוא 70 ולא 67, כשעד גיל 75 ניתן להכניס שופט בבית משפט מחוזי או בבית משפט השלום במעמד של "שופט עמית". בדיוק באותו האופן, ניתן גם להגדיר גיל פרישה צעיר יותר. יציאה לפנסיה לפני הגיעו של העובד לגיל הפרישה, נקראת "פנסיה מוקדמת".

פנסיית הזקנה בישראל משולמת כקצבה חודשית המבוססת (בקרנות פנסיה חדשות) על סכום הכסף שחוסך ספציפי צבר בקרן שלו לאורך שנות עבודתו. ישנם אנשים שכבר יצאו לפנסיה וגם עובדים מבוגרים שיצאו לפנסיה בשנים הקרובות אשר ייהנו מפנסיית זקנה במודל הפנסיה התקציבית, כאשר במקרה זה מדובר על סכומים שהם לרוב גבוהים יותר ואשר הינם מובטחים ללא תלות בצבירה של חיסכון לאורך שנות העבודה.

פנסיית נכות

פנסיית נכות היא פנסיה המשולמת לחוסך במקרה שבו איבד את כושר ההשתכרות שלו. אם מדובר באובדן זמני בלבד של כושר העבודה, ניתן יהיה לשלם את פנסיית הנכות למשך תקופה מוגבלת (פנסיית נכות זמנית) ואילו אם מדובר בנכות קבועה, הרי שהתשלומים יועברו לעובד עד שיגיע לגיל שבו יהיה זכאי לקבל את פנסיית הזקנה (פנסיית נכות צמיתה או תמידית).

גובה הקצבה המשולמת במסגרת פנסיית נכות משתנה בהתאם לפגיעה ביכולת ההשתכרות של העובד ובהתאם למסלול הפנסיוני. אם הנכות גורמת לפגיעה חלקית בלבד ביכולת ההשתכרות, הקצבה תהווה פיצוי על האובדן החלקי ולפיכך תיקרא "פנסיית נכות חלקית". לעומת זאת אם התרחש אובדן של לפחות 75% מיכולת ההשתכרות, תשולם לעובד פנסיית נכות מלאה. פנסיית נכות זו הינה נפרדת מקצבת נכות של ביטוח לאומי למשל.

פנסיית שאירים

פנסיית שאירים היא פנסיה המשולמת במקרה מותו של החוסך לפנסיה, לשאיריו. השאירים המוגדרים הם בן או בת זוגו של הנפטר, או ילדיו. ילדיו של הנפטר יהיו זכאים לקבל את תשלומי הפנסיה במקרה של מוות עד הגיעם לגיל שמונה עשרה, עשרים ואחת או למשך שארית חייהם אם מדובר ביתומים נטולי יכולת לכלכל את עצמם.

כמו כן ניתן במקרים מסוימים להגדיר קרובים אחרים שתלויים בנפטר כשאירים, בהתאם לתקנון של תכנית הפנסיה הרלוונטית. כך לדוגמה אם לאביו של המבוטח (שהיה סמוך על שולחנו) אין הכנסה נוספת מעבר לקצבת ביטוח לאומי שכולל הבטחת הכנסה, הרי שניתן בהחלט להגדיר את ההורה כשאיר. גובה פנסיית השאירים תלוי במסלול הפנסיוני הקיים אצל כל חוסך ספציפי.

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור