פדיון מוקדם של קרן פנסיה

נתחיל מהסוף: רצוי מאוד להימנע מפידיון מוקדם של קרנות הפנסיה!

לקראת סוף שנת 2012, פורסם באיחור ניכר, דו"ח הממונה על שוק ההון לשנת 2011, ששפך לא מעט אור על הנעשה מאחורי הקלעים של שוק החיסכון הפנסיוני בישראל. מתברר שתוך ארבע שנים בלבד, הסדר פנסיה חובה הביא קרוב למיליון לקוחות חדשים לקרנות הפנסיה החדשות, עובדה חיובית במהותה עבור הגופים הפנסיוניים בישראל. עם זאת, עוד ניתן ללמוד מהדו"ח כי היקפי המשיכות המוקדמות מהקרנות, עלו בקרוב לעשרים וחמישה אחוזים

המשמעות היא שיותר ויותר עובדים שכירים מחליטים למשוך את כספי הפיצויים והפנסיה לפני הפרישה לגמלאות. התמונה הופכת לעגומה במיוחד כשמתברר שהתופעה רווחת בעיקר בקרב חוסכים השייכים לעשירונים התחתונים במשק הישראלי. ככל הנראה הצורך לבנות חיסכון פנסיוני בקרב אוכלוסייה זו, שאת פירותיו ניתן יהיה לקצור רק בעוד אי אילו שנים, דומיננטי פחות מקשיי ההישרדות היומיומיים.

פדיון כספי תגמולים לעומת פדיון כספי פיצויים

לפני שניתן לדון בהשלכות פדיון מוקדם של קרן פנסיה, יש תחילה לחלק את הכספים שנצברו בקרן הפנסיה לשני מרכיבים נפרדים הניתנים למשיכה: כספי פיצויים וכספיתגמולים. את כספי הפיצויים רשאי העובד למשוך ללא תשלום מס, עד תקרה מסוימת, כאשר פוטר ממקום עבודתו. נכון לשנת 2015 התקרה עומדת על משכורת אחת עבור כל שנת עבודה או 12,340 ₪ עבור כל שנת עבודה (הנמוך מבין השניים).

במקרים לא מעטים, אם השכר נמוך מהתקרה השנתית, באפשרותו של פקיד השומה להגדיל את הפטור על כספי הפיצויים עד כדי משכורת וחצי (עבור כל שנה). כספי התגמולים לעומת זאת, הם אותם כספים שהמעסיק והעובד הפקידו מדי חודש במהלך תקופת ההעסקה, שמטרתם להבטיח את הקצבה החודשית לאחר הפרישה לגמלאות. פדיון מוקדם של כספי התגמולים הינו מורכב יותר ממשיכת כספי הפיצויים.

החסרונות של פדיון קרן פנסיה לפני הפרישה לגמלאות

מאחר ומטרת העל של ההפרשה לחיסכון הפנסיוני היא לדאוג לכך שהעובד יוכל לשמור על רמת חיים נאותה, גם לאחר שיפרוש לגמלאות, הרי שברור ומובן שהחיסרון המרכזי בפדיון מוקדם של קרן הפנסיה בא לידי ביטוי בפגיעה ברמת החיים לאחר הפרישה לגמלאות. ככל שסכום גבוה יותר יימשך מבעוד מועד, כך הפגיעה ברמת החיים תהיה חמורה יותר, שכן הקצבה החודשית תהיה קטנה יותר – פחות חיסכון צבור = פחות קצבת פנסיה.

מעבר לכך, ברוב המוחלט של המקרים, עובד המעוניין לפדות את כספי התגמולים לפני הגיעו לגיל פרישה חייב לשלם מס בשיעור של 35% על הסכום (או בגובה המס השולי, כשהבחירה נעשית בהתאם לגבוה מבין השניים). כפי שניתן להבין, המס מהווה מכשול מכוון אותו מציבה המדינה על מנת להפוך את הפדיון לבלתי אטרקטיבי, במטרה לצמצם את שיעור הפדיונות המוקדמים.

באילו מצבים ניתן למשוך את כספי התגמולים מבלי לשלם מס כלל?

במקרים מסוימים, ניתן למשוך את כספי התגמולים מוקדם מבלי לשלם מס, כשהכוונה היא בעיקר לארבעת מצבי המסכנות:

  • מוות של המבוטח: במקרה הזה יוכלו המוטבים למשוך את הסכום באופן הוני
  • נכות קבועה של 75 אחוז: שנקבעה לעמית או לקרובו
  • לשני בני הזוג הכנסה חודשית שלא עולה על שכר המינימום: או הכנסה חודשית נמוכה מפעמיים שכר המינימום אם יש לבני הזוג ילד עד גיל 18
  • ההוצאות הרפואיות של העובד או של קרובו מגיעות לחמישים אחוז מההכנסה השנתית (לא כולל טיפולי שיניים).

כמובן שכל אחד ואחד מהמצבים הנ"ל זכה להתייחסות של רשויות המס משום שמדובר במצבים בהם לעיתים אין מנוס ממשיכת כספי החיסכון לצורך ההישרדות היומיומית. אך עדיין – חשוב להבין את ההשלכות בפדיון מוקדם של הקרן ולעשות את כל המאמצים על מנת להימנע מצעד קריטי וגורלי זה.

 

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור