חוקים בנושא ביטוח רכב

כיום, אנחנו לוקחים רכישה של ביטוח רכב כדבר מובן מאליו, הנדרש לפני שכל אחד מאיתנו יוכל להתיישב מאחורי ההגה. כשאנו עושים זאת, אנחנו מתעלמים מעובדה חשובה אחת, והיא שהביטוח לא נוצר יש מאין. זוהי מערכת סבוכה של חוקים ותקנות, שנוסחו במשך שנים- אנחנו נסקור כאן את המרכזיים שבהם, וכן נעמוד על חשיבותם

ההתחלה: חוק ביטוח חובה (1970)

המסע שלנו בעולם חוקי הביטוח מתחיל בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת, שעה שנכנס לתוקפו חוק ביטוח החובה, תחת פקודת רכב מנועי. מטרתו למעשה היא לחייב כל אדם הנוהג ברכב ממונע לבטח את עצמו מפני נזקי גוף הנובעים מתאונות דרכים, וזאת במסגרת ביטוח החובה. נהיגה ללא ביטוח מהווה, מאז ועד היום, עבירה פלילית.

על מנת לסבר את האוזן, חשוב לזכור שעד שנקבעה פקודת רכב מנועי, לא היה למעשה כל גורם שיעניק את כספי הפיצויים האלה לגורם הנפגע. הוא נאלץ לשלם מכיסו על תהליכי השיקום, הן עבור גופו והן עבור רכבו, דבר שהפך את משימת השיקום למורכבת הרבה יותר. חוק זה בא לטובת הנהגים, ושינה לחלוטין את עולם התחבורה.

לכל אחד מגיע פיצוי

בשנת 1975 נחקק חוק חשוב נוסף, והוא חוק הפיצוי לנפגע תאונות דרכים. הוא בא לקבוע כי בכל מקרה, יקבל אדם הנפגע בתאונת דרכים פיצוי עבור הנזק, ללא קשר לשאלת האשמה בתאונה. בהתאם לכך, הרי שגם כאשר לא ברור מי הפוגע, יינתן הפיצוי- במקרה הזה, מטעמה של "קרנית".

שנות ה-90: תחילת התחרות

כיום, כשאנחנו חושבים על ביטוח רכב, עולה מול עינינו תמונה של שדה משחק בו פועלות חברות ביטוח רכב, ויש ביניהן תחרות רבה על כל לקוח ולקוח. גם עובדה זו אינה מובנית מאליה, ומקורה בחקיקה הדוקה. כאן, החוק המדובר הוא "חוק ביטוח רכב מנועי", אשר נקבע ב-1997, והגיע למימושו המלא שש שנים לאחר מכן.

עד שנה זו, הרי שפעלה בישראל חברת ביטוח אחת בלבד, והיא "אבנר". החוק למעשה איפשר לחברות אחרות להיכנס לתחום, וכן נתן להן את האפשרות לבצע תחרות מחירים ביניהם. כך, ב-2003 בוטל התעריף האחיד של הביטוח, וכל חברה קיבלה למעשה סמכות לקבוע פוליסות ייחודיות.

הכול מתחיל בהסכם

חשוב לזכור כי ביטוח רכב, על מנת שיהיה תקף, מבוסס על הסכם חוזי בין המבוטח לגורם המבטח. גם כאן, מיותר לציין, החקיקה מהווה משתנה מרכזי. חוק חוזה הביטוח כולל בתוכו הוראות או הסדרים בנוגע למערכת היחסים בין שני הצדדים האלה, ומגדיר את החובות והזכויות של כל אחד מהם.

ברמה הפשטנית ביותר, ברור כי החובה העיקרית של המבוטח היא לשלם בזמן את פרמיות הביטוח לחברה שמעניקה לו אותו, וכן לדווח על פרטיו האישיים באופן האמין והמדויק ביותר. מצד שני, החברה המבטחת נדרשת להעניק לו את התגמולים, במקרה של הפעלת הפוליסה, וזאת על פי ההסכם עליו חתומים שניהם.

תקפות החוקים – בישראל בלבד

התחום החוקתי של ביטוח רכב משתנה באופן תדיר, ולכן סביר שיופיעו בו גם שינויים בשנים הבאות. עד שזה יקרה, ראוי לתת את הדעת על נקודה חשובה נוספת, והיא שכל החוקים שהזכרנו, ורבים אחרים, חלים אך ורק בתוך גבולותיה של מדינת ישראל.

ברור כי ברגע שעולים על הרכב במדינה זרה, כל הפוליסות של ביטוח רכב למעשה מתבטלות להן. הדבר עלול להביא לקושי רב, בעיקר במקרה של נזק לרכב או לאדם. לכן, יש לברר בדיוק את תקנות הנהיגה והביטוח במדינה הזרה, וכן לראות את מדיניות החברה ממנה הושכר כלי הרכב (באם זה המקרה).

 

חווייה חדשנית וקלה שחוסכת לכם זמן וכסף.

Wobi היא סוכנות הביטוח הדיגיטלית הגדולה בישראל.

אנחנו מאמינים שמגיע לכם לקבל מקסימום מידע כדי לבצע עסקה חכמה. ב-Wobi תרכשו במהירות ביטוח במחיר משתלם ותיהנו ממענה אנושי העומד לרשותכם בכל שלב של התהליך.

חכם, מהיר, בטוח

הטכנולוגיה של Wobi מאתרת לכם בצ'יק את כל המידע הרלוונטי לכם באופן פשוט וסופר מאובטח.

שירות לקוחות מקצועי

אנחנו הרבה מעבר לטכנולוגיה.

מיטב אנשי המקצוע עומדים לרשותכם משלב הבחירה, דרך הקנייה ובמהלך כל תקופת הביטוח. בסוף התקופה, Wobi בודקת אם שווה לכם להשאר עם אותה הפוליסה או לעבור להצעה יותר משתלמת.

קודם כל בשבילכם

אנחנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק ודואגים שתיהנו משקיפות מלאה ושתהיו חשופים לכל ההצעות והמחירים. יותר מכל דבר, חשוב לנו שתרגישו שלמים ורגועים כשאתם קונים ביטוח ב-Wobi.

אפשר לעזור?

נציגי שירות הלקוחות של Wobi עומדים תמיד לרשותכם חייגו עכשיו:

מעוניינים לקבל שיחה מנציג? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

פנייתך התקבלה

נציג יחזור אליך בהקדם

אישור