הפול - ביטוח חובה לכולם

הפול מספק פתרונות כאשר חברת ביטוח אחת לא מוכנה לקחת סיכון ולבטח נהגים בעלי עבירות תנועה מרובות או נהגי דו-גלגלי. הפול הוא גוף משותף לכל החברות הפותר את הבעיה הזו ומספק לכל נהג ביטוח חובה.
 
הפול - ביטוח חובהעל הכביש הסיכונים רבים, והמדינה דורשת מכל נהג העולה על הכביש ביטוח חובה לפחות. למעשה, חברות ביטוח אינן מחויבות לבטח כל אחד, הן מוכרות פוליסות על פי שיקולים פנימיים שונים. חברות הביטוח מעוניינות לשמור על מתח הרווחים שלהן ולקחת כמה שפחות סיכונים. לכן החליט המפקח על הביטוח לפתור את בעיית "פסולי הביטוח". התשובה היתה הקמת הפול חברה לביטוח. דרך הפול יכול כל נהג לרכוש ביטוח חובה ולעלות על הכביש. 
 
הפול, המאגר, הוא התאגיד המנהל של המאגר לביטוחי רכב חובה. זה גוף משותף לכל חברות הביטוח, המבטח נהגים שחברות הביטוח סירבו להנפיק להם פוליסה עקב סיכון ביטוחי. הפול מיועד לנהגים בעלי עבר עשיר של עבירות תנועה, מעורבות במספר גדול של תאונות או לאנשים התובעים לעתים קרובות את חברות הביטוח. כמו כן, בפול מבוטחים בעלי רכב דו-גלגלי.
 

השינוי בחוקי הפול

בעבר, כל בעלי ביטוח חובה בישראל היו שותפים בפול, והנהגים המסוכנים זכו למעין סבסוד בפרמיות מהנהגים הזהירים. לאחר הרפורמה בביטוח הוקם ארגון נפרד לחלוטין המאגד את מסורבי הביטוח, והנהגים הזהירים כבר אינם משלמים את החשבון. 
 

מהו ביטוח חובה?

ביטוח חובה מכסה נזקי גוף של כל המעורבים בתאונה כלשהי. הוא מכסה את הנהג, הנוסעים או הולכי הרגל, אבל אינו מכסה את הנזק לרכוש שנפגע בתאונה. נסיעה ללא ביטוח חובה היא עבירה על החוק החושפת את הנהג לתביעות שונות ולקנסות גבוהים.
מחיר ביטוח החובה נקבע על פי שורת משתנים: 
 
• גיל הנהג הצעיר ביותר
• האם הנהג גבר או אישה – נשים משלמות פחות
• ותק הנהג
• מספר עבירות תנועה הרשומות לחובת הנהג בשלוש השנים האחרונות
• סוג הרכב ונפח המנוע שלו
• נוכחותן של כריות אוויר ברכב
 

ביטוח רכב דו-גלגלי

הנתונים מצביעים על כך שאופנועים וקטנועים מעורבים ביותר תאונות דרכים מאשר בעלי המכוניות, ויתר על כן, אופנוענים נפצעים קשה יותר. גם מחירם הגבוה של האופנועים תורם לרתיעה של חברות הביטוח מלבטח ביטוח רכב דו-גלגלי. וכמובן, קל הרבה יותר לגנוב רכב דו-גלגלי. 
 
בעלי אופנוע רבים מדי היו מסורבי ביטוח רכב, גם אם הם באופן אישי נהגים זהירים שעברם נקי. המפקח על הביטוח שהרים את הכפפה פתר בעיה מתמשכת ודאג לכך שכל אופנוען יוכל לנסוע בראש שקט כשבאמתחתו ביטוח חובה. הפול מהווה פתרון לביטוח של רכב דו-גלגלי, אך מחיריו גבוהים יחסית לשוק, ובחישוב הפוליסה לא לוקחים בחשבון את סוג האופנוע, תביעות קודמות, מיהו הנהג ואת אופן השימוש בכלי הרכב. 
 
בשל המחיר הגבוה של הביטוח, רבים מהאופנוענים אינם מבטחים את רכבם בביטוח מקיף או בביטוח צד שלישי. יתר על כן, מספר עצום של נהגי רכב דו-גלגלי, למעשה, רבע מכלל הנהגים אינם מבטחים את רכבם כלל. כך שהפול הוא פיתרון טוב אך לא כולל לבעיית הביטוח.

מאמרים נוספים בנושא ביטוחהדפסה